Simptomi koji ukazuju na poremećaj vaginalne flore i pojavu infekcije i saveti za njeno pravilno lečenje
Kada je reč o zdravlju žene, prva asocijacija je reproduktivni sistem, o kome se sa razlogom često priča i posvećuje puna pažnja. Vaginalnu floru naseljavaju brojne korisne i „dobre“ bakterije, koje žive u simbiozi i omogućuju održavanje normalnih pH vrednosti vagine. Međutim, usled poremećaja ravnoteže i disbalansa, dolazi do namnožavanja štetnih mikroba, koji podstiču razvoj različitih oboljenja.
Navedena pojava uslovljava nastanak bakterijske vaginoze, koja se može javiti kod žena svih starosnih grupa.

Bakterijska vaginoza cena
Analiza / Usluga | |
---|---|
Uzimanje briseva | 110 din |
Bakterijska vaginoza | 800 din |
Chlamydia trachomatis IgM | 1.300 din |
Chlamydia trachomatis IgG | 1.300 din |
Chlamydia trachomatis ukupna At | 2.600 din |
Chlamydia trachomatis-dif | 1.000 din |
Chlamydia pneumonia IgG At | 1.300 din |
Mycoplasma pneumoniae IgM At | 1.300 din |
Mycoplasma hominis | 1.000 din |
Ureaplasma urealyticum | 1.000 din |
Chlamydia,mycoplasma,ureaplasma | 3.000 din |
Kako se definiše bakterijska vaginoza i na koji način se može dobiti?
Pojavu bakterijske vaginoze je najpreciznije definisati kao poremećaj vaginalne flore, usled dejstva različitih bakterija. Naime, mikrofloru vagine čine oko tridesetak bakterijskih vrsta, od čega preko 60 % pripada korisnim bakterijama, najviše iz roda Lactobacillus. Kako sama reč kaže, laktobacili igraju veliku ulogu u metabolizmu glikogena i laktata, tj. mlečne kiseline i na taj način održavaju normalnu pH vrednost vagine, štiteći i sprečavajući prekomerno razmnožavanje mikroba i tzv. „loših“ bakterija – Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis, Atopobium vaginae, Escherichia coli, Prevotella i mnogih drugih.
Međutim, usled dejstva različitih faktora može doći do disbalansa i promene kiselosti u vaginalnoj mikroflori. To znači da je došlo do narušavanja ravnoteže između korisnih i štetnih bakterija, pri čemu dolazi do prekomernog razmnožavanja patogenih mikroba na račun onih dobrih.
Kako je bakterijska vaginoza veoma čest ginekološki problem kod žena u periodu reprodukcije (u Evropi se nalazi na drugom mestu po učestalosti), većina doktora je tretira kao vrstu infekcije. Smatra se da oko 30 % žena između 15. i 44. godine u jednom periodu života ima problema sa bakterijskom vaginozom, a na njen nastanak mogu uticati različiti faktori:
– menstrualno krvarenje
– loša higijena intimne regije
– prečesto ispiranje (irigacija)
– korišćenje parfimisanih kupki i vaginalnih sprejeva
– korišćenje jakih deterdženata i omekšivača pri pranju veša
– nošenje parfimisanih uložaka i tampona
– konzumiranje antibiotika
– često menjanje seksualnih partnera i nezaštićeni odnosi
– upotreba spirale kao vida kontracepcije itd.
Iako se ističe da se promena kiselosti u vaginalnoj mikroflori može javiti u bilo kom periodu života, bakterijskoj vaginozi su najpodložnije seksalno aktivne žene, ali to ne znači da je ona prenosiva putem seksa.
Koji simptomi nam mogu ukazati na pojavu bakterijske vaginoze?
Bakterijsku vaginozu mogu pratiti sledeći simptomi:
- Pojačan vaginalni sekret – ono što svaka žena može da primeti je promena u izgledu i boji vaginalnog sekreta. Ukoliko dođe do promene pH vrednosti vagine, može se javiti sivkasto-beli vodenasti sekret. Intenzitet sekreta će se pojačavati posle seksualnih odnosa.
- Neprijatan miris vaginalnog sekreta – sekret se može osećati na ribu, a miris se pojačava tokom menstrualnog ciklusa ili nakon odnosa
- Iritacija vagine – svrab, bol i peckanje vagine, zajedno sa prethodnim simptomima ukazuju da bi trebalo da se javite svom ginekologu radi detaljnijeg pregleda
- Bol tokom seksualnih odnosa
- Ređe bol pri mokrenju
Međutim, većina žena nema nijedan od navedenih simptoma, što može biti naročito opasno ukoliko se bakterijska vaginoza dugo ne leči. Tada može doći do različitih zdravstvenih komplikacija, a povećava se i rizik od pojava određenih polno prenosivih bolesti.
Rano otkrivanje i dijagnoza bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza je pojava koja se može javiti kod žena svih starosnih grupa. Kada se pokažu prvi simptomi, to je jasan znak da bi trebalo da se obratite ginekologu. Međutim, problem nastaje kada simptomi izostanu. Zato je redovni ginekološki pregled najvažniji za prevenciju i rano otkrivanje različitih zdravstvenih tegoba.
Kompletnu ginekološku uslugu možete dobiti od naših profesionalnih i ljubaznih doktora iz Millenium Medic laboratorije i Poliklinike, koji su tu za sva vaša pitanja i nedoumice.
Dolaskom na pregled, naši ginekolozi će u razgovoru sa vama uzeti anamnezu, pregledati vas i postaviti odgovarajuću dijagnozu, a njenu potvrdu i adekvatnu terapiju prepisati uz pomoć uzimanja dodatnih analiza, kao što su cervikalni i vaginalni bris na gljivice i bakterije, zatim bris na hlamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, Papanikolau test itd. Vaginalnim brisom se tačno može utvrditi pH vrednost vagine (ukoliko je kiselost sekreta veća od 4.5, reč je o bakterijskoj vaginozi).
Primenom odgovarajuće terapije, bakterijska vaginoza je izlečiva i bez posledica po vaše reproduktivno zdravlje. Međutim, ukoliko su patogene bakterije dugo prisutne, osoba može biti u velikom riziku od dobijanja određenih bolesti ili ginekoloških komplikacija.
Koje komplikacije može izazvati nelečena bakterijska vaginoza?
Ukoliko se ne sprovede odgovarajuća terapija, mogu se javiti brojni ginekološki problemi:
– zapaljenje grlića materice i jajovoda
– sterilitet
– kod trudnica u prvom trimestru može da izazove pobačaj, a u poodmakloj trudnoći prevremeno rođenje bebe sa malom telesnom težinom
– povećan rizik od dobijanja polno prenosivih bolesti (herpes, gonoreja, hlamidija, HIV ili HPV)
– veća podložnost infekcijama nakon pojedinih zahvata (kiretaža ili histerektomija) itd.

Ko je najviše podložan dobijanju bakterijske vaginoze?
Tokom svog reproduktivnog perioda, nijedna žena nije pošteđena mogućnosti za dobijanjem bakterijske vaginoze. Ipak, postoje osetljive grupe koje su najpodložnije ovom ginekološkom problemu, a to su:
- Žene koje učestalo menjaju seksualne partnere
- Žene koje su rano stupile u seksualne odnose
- Žene koje koriste spiralu kao kontraceptivni metod
- Žene u trudnoći
- Žene koje koriste agresivne i neadekvatne kupke za higijenu intimne regije
- Žene koje imaju manjak dobrih bakterija – laktobacila itd.
Pojava bakterijske vaginoze u trudnoći
Tokom trudnoće, ginekološki problemi mogu biti učestaliji usled promene hormona trudnice. Ukoliko se broj patogenih bakterija prekomerno namnoži, moguće je da će se javiti problem poput bakterijske vaginoze. U proseku 1 od 5 trudnica ima problem sa ovom vrstom disbalansa, koja može upućivati i na postojanje različitih infekcija u trudnoći.
Važnost redovnih ginekoloških pregleda i uzimanje briseva od strane ginekologa je posebno značajno, kako bi se izbegle moguće komplikacije ukoliko se bakterijska vaginoza ne leči, a to su upalni procesi u maloj karlici, povećani rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja.
Kako se sprovodi lečenje bakterijske vaginoze?
Povremeno, bakterijska vaginoza može nestati sama od sebe, jer organizam ima sposobnost da se spontano vrati u ravnotežu i opet uspostavi balans među vaginalnim mikrobama. Tada nema potrebe za lečenjem, tj. bilo kakvim tretmanom.
Kod ostalih žena, terapija se sprovodi primenom lekova i to antbioticima, koje je propisao vaš ginekolog u obliku vaginaleta ili oralno. Za nedelju dana primene prepisane terapije, simptomi se u većini slučajeva povlače.
Međutim, nakon lečenja antibioticima problem se uglavnom ponovi, a razlog tome je manjak korisnih bakterija laktobacila. Jedno od rešenja je dodavanje laktobacila u formi oralnih kapsula, koje će omogućiti vraćanje vaginalne ravnoteže. Tokom trajanja tretmana lečenja, nije preporučljivo upražnjavati seksualne odnose.
Kako se bakterijska vaginoza često vraća, važno je raditi na preventivi i menjanju navika koji pogoduju njenom stvaranju:
– budite seksualno odgovorni i koristite adekvatni vid zaštite, naročito sa novim partnerom
– pravilno održavajte higijenu intimne regije i koristite pamučne uloške i tampone, kao i donji veš od prirodnih materijala
– redovno korišćenje probiotika pomaže kod održavanja ravnoteže vaginalne flore, naročito prilikom primene antibiotika
– ukoliko ste na moru ili bazenu, obavezno skidajte mokri kupaći kostim
– koristite svoj lični peškir za sunčanje na ležaljkama
– jačajte svoj imunitet unosom raznovrsnih namirnica i češćim boravkom na svežem vazduhu itd.
Akcije i popusti
Brisevi za žene Standard
Vaginalni i cervikalni bris
Brisevi za žene Extra
Vaginalni bris sa 3 dodatne analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma
Brisevi za žene Premium
Vaginalni i cervikalni bris sa 6 dodatnih analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok, Trihomonas, Kandida
Brisevi za muškarce Standard
Uretralni bris sa 3 analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma
Brisevi za muškarce Extra
Uretralni bris sa 4 analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok
Brisevi za muškarce Premium
Uretralni bris sa 6 analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok, Trihomonas, Kandida
Bris grla i nosa
Bris grla i nosa na bakterije
Ginekološki paket Standard
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija
Ginekološki paket Extra
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma)
Mega paket pregleda za dame
Ginekološki pregled i ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena, štitne žlezde i donjeg dela stomaka, Krvna slika sa leukocitarnom formulom, sedimentacija, urin i urinokultura sa antibiogramom.