fbpx
SARADNJA SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KOMPANIJAMA !!!

Sva oboljenja

Uvećana prostata, upala prostate

Uvećana prostata, upala prostate

Uvećana prostata ili benigna hiperplazija prostate je dobroćudno, nemaligno uvećanje muške reproduktivne žlezde.

Zapaljenje mokraćne bešike

Zapaljenje mokraćne bešike

Zapaljenje mokraćne bešike ili Cistitis je upala sluzokože bešike koju izazivaju uzročnici iz mešovite mikroflore.

Giht

Giht

Nakon napada gihta, simptomi se smiruju i nestaju, ali se bez adekvatne terapije uvek vraćaju, iznova uzrokujući napade koji mogu izazvati različite komplikacije – uratna nefropatija, vratna nefrolitijaza, trajni gubitak funkcije zgloba i druge.

Dijabetes

Dijabetes

Pročitajte šta je dijabetes, koji su najčešći simptomi, zašto nastaje i kako se otkriva i leči. Iako se dijabetes ne može izlečiti, njegovo pravovremeno otkrivanje i odgovarajuća terapija omogućavaju osobama koje su obolele od dijabetesa da ga drže pod kontrolom i da žive sa njim.

Insulinska rezistencija

Insulinska rezistencija

Insulinska rezistencija se definiše otpornošću ćelija na insulin, što rezultira pojačanim lučenjem insulina. Pročitajte detaljnije o ovom ovoljenju, kako ga na vreme otkriti, koji su simptomi, kako se rade analize i šta je ključno u lečenju.

Visok krvni pritisak – Hipertenzija

Visok krvni pritisak – Hipertenzija

Zabrinuti za krvni pritisak? Saznajte više o riziku od hipertenzije, uzrocima, lečenju , dijagnostici i pronađite savete za uspešno upravljanje ovim oboljenjem.

Angina pektoris

Angina pektoris

Iako se ovaj termin često čuje, malo je onih koji u potpunosti razumeju šta angina pektoris zapravo predstavlja i kako ona može uticati na kvalitet života. U ovom tekstu, saznajte detalje o angini pektoris, simptomima koji je prate, dijagnostici, lečenju, kao i o načinima kojima možete upravljati ovim stanjem, s ciljem očuvanja zdravlja vašeg srca.

Preeklampsija

Preeklampsija

Iako retko stanje (javlja se u 5 do 7 odsto trudnoća), preeklampsija predstavlja veoma opasan multisistemski poremećaj, koji je jedan od vodećih uzročnika bolesti i smrtnih ishoda kako fetusa tako i trudnica. Uspešnost lečenja navedenog stanja je u redovnim pregledima i ranom otkrivanju

Gestacijski dijabetes

Gestacijski dijabetes

Komplikacije u trudnoći mogu biti brojne i različite, a kod 2-4% trudnica praćene su pojavom dijabetesa, tj. visokog šećera u krvi. Postoje dva oblika dijabetesa, koja se mogu javiti u trudnoći – hronični (predgestacijski) sa kojim žene ulaze u trudnoću i gestacijski dijabetes, koji se javlja kao posledica začeća.

Polno prenosive bolesti

Polno prenosive bolesti

Polno prenosive bolesti su infektivne bolesti čiji je put prenošenja, uglavnom seksualno. Izazvane su brojnim mikroorganizmima ili virusima. Svest o ovim bolestima u svetu je na veoma niskom nivou, samim tim trebalo bi više voditi računa o preventivnoj zaštiti.

Kondilomi

Kondilomi

Ovo je virus koji ima više od 100 podvrsta, a njih 30 izazivaju vidjivu pojavu genitalnih bradavica, dok pojedine vrste dovode i do raka grlića materice. Veoma je važno što ranije dijagnostikovanje kako bi se sprovele odgovarajuće metode terapije.

Hlamidija

Hlamidija

Hlamidija je jedna od najčešćih polno prenosivih bolesti,moze biti prisutna i kod žena i kod muškaraca. Mora se blagovremeno delovati adekvatnom antibiotskom terapijom. Ukoliko se ne leči može izazvati brojne komplikacije: sterilitet, upalu male karlice, jajnika i prostate (kod muškaraca), vanmateričnu trudnocu.

Sifilis - Treponema pallidum

Sifilis - Treponema pallidum

Dok se nije otkrio antibiotik Penicilin, oboljenje sifilis je bilo neizlečivo, a danas se vrlo uspešno leči antibioticima i to uspešnije ukoliko se na vreme dijagnostikuje i krene sa lečenjem.Sifilis postoji u celom svetu, veoma je rasprostranjen a najčešće je u populaciji od 20 do 50 godina starosti.

HPV virus

HPV virus

HPV se vodi kao najčešća polno prenosiva bolest, zbog čega je od velike važnosti da se podigne svet populacije o ovom virusu i načinima kako se preventivno zaštiti od nje. Postoji mnogo vrsta ovog virusa, ali čak 40 vrsta HPV-a može ugroziti Vaše genitalno zdravlje, uključujući vulvu, vaginu, grlić materice, rektum, anus, penis i skrotum, ali pored genitalnog područja, takođe i usta i grlo.

Mikoplazma

Mikoplazma

Problem kod većine infekcija mikoplazmom je što u početku ne pokazuju nikakve simptome, tj. asimptomatske su. Međutim, kako se bakterija umnožava, a imuni sistem osobe slabi, može doći do pojave određenih tegoba, koji mogu biti nalik simptomima ostalih polno prenosivih bolesti (hlamidija i gonoreja), pa se lako mogu zameniti ovim bakterijskim infekcijama.

Ureaplazma

Ureaplazma

Ureaplasma parvum i Ureaplasma urelyticum predstavljaju bakterije koje dolaze iz porodice mikoplazmi. Smatra se da je veliki broj seksualno aktivna osoba domaćin neke od ovih bakterija, budući da su one deo normalne flore genitalnog trakta. Komplikacije nastaju kada ove bakterije počnu prekomerno da se razmnožavaju, te dovedu do infekcije.

Herpes Simplex (HSV)

Herpes Simplex (HSV)

Herpes simplex (HSV) je virus koji izaziva herpes koji se može pojaviti na koži oko usana, ali i na genitalijama.Poznate su dve vrste virusa herpes simplex (HSV 1 i HSV2). Herpes simplex virus je prelazan i vrlo se lako prenosi sa osobe na osobu.

Rak grlića materice

Rak grlića materice

Prema trenutnim podacima, u Srbiji od raka grlića materice dnevno umre najmanje jedna žena, dok se kod četiri ženske osobe ova zloćudna bolest svakodnevno dijagnostifikuje. Iako je u zemljama Evropske Unije u potpunosti pod kontrolom i izlečiv, u našoj zemlji karcinom grlića materice je po učestalosti javljanja drugi, odmah posle karcinoma dojke.

Trombofilije

Trombofilije

Trombofilija je sklonost organizma da stvara krvni ugrušak. Taj proces može da dovede do začepljenja krvnog suda i onemogući normalan protok krvi. Mnogi kod kojih je prisutna trombofilija nemaju nikakvih zdravstvenih problema, a za nastanak je potrebno da se udruže neki od faktora rizika.

Hašimoto sindrom

Hašimoto sindrom

Hašimoto sindrom je autoimuna bolest u kojoj ćelije imunog sistema napadaju štitnu žlezdu. Kako bolest napreduje, tako dolazi do sistemskog poremećaja hipotireoze, odnosno smanjena produkcije tiroidnih hormona.

Hipotireoza

Hipotireoza

Hipotireoza predstavlja stanje kada štitna žlezda proizvodi nedovoljno tireoidnih hormona ili ih uopšte ne proizvodi.Kada nivo ovih hormona u organizmu odsustvuje, njihov nedostatak je primetan i utiče na gotovo svaki organ i procese u telu.

Policistični jajnici

Policistični jajnici

Procenjuje se da između 5 i 10 % žena u fertilnom periodu boluju od ovog hormonalnog poremećaja sa svim pratećim simptomima i posledicama koje policistični jajnici nose.Međutim, kako se sindrom policističkih jajnika može javiti bez jasno izraženih simptoma, smatra se da je broj žena koje se susreću sa ovim problemom daleko veći i iznosi čak do 25 %.

Mononukleoza

Mononukleoza

Mononukleoza je akutna infektivna bolest koja se može javiti kod svih uzrasnih kategorija, ali najčešće pogađa mlade ljude, 15-25 godina starosti. Infektivna mononukleoza je uzrokovana Ebstein-Barrovim virusom (EBV).

Anemija

Anemija

Postoji mnogo oblika anemije, od kojih svaki ima svoj uzrok. U većini slučajeva, anemija ima više od jednog uzroka. Može biti privremena ili dugotrajna i kretati se od blage do teške.Anemija takođe može biti znak upozorenja neke ozbiljne bolesti, zbog čega je od velike važnosti pravovremena dijagnoza.

Male boginje (morbili ili morbile)

Male boginje (morbili ili morbile)

Ova infekcija je poznata širom sveta, a najčešće se javlja kod dece predškolskog i ranijeg školskog uzrasta. Manifestuje se kao virusno, zarazno oboljenje, čiji je prenosnik čovek. Zaražena osoba prenosi infekciju kapljičnim putem, usled glasnog pričanja, kašljanja ili kijanja.

Heliko bakterija

Heliko bakterija

Heliko bakterija ili Helicobacter pylori je gram-negativna bakterija koja živi u digestivnom traktu, a problemi nastaju ako dospe u sluznicu želuca, gde može stvoriti brojne zdravstvene tegobe. Heliko bakterija nastanjena u sluznici želuca može dovesti do upale sluznice želuca poznate kao gastritis, kao i do povećanog lučenja želudačne kiseline.

Streptokoke

Streptokoke

Streptokoke su lančano grupisane bakterije loptastog oblika. Klasifikovane su u tzv. Gram-pozitivne bakterije. To znači da imaju pozitivnu reakciju prilikom ispitivanja metodom bojenja po Gramu, a pod mikroskopom se vide kao ljubičaste.

Lajmska bolest

Lajmska bolest

Lajmska bolest predstavlja najpoznatiju i najrasprostranjeniju vrstu infekcije, koja se veoma brzo širi i zahvata čitav organizam, kako čoveka, tako i životinja. Iako je u većini slučajeva izlečiva i ne ostavlja posledice, bolest može da napreduje i dovede do komplikacija ukoliko se lečenje kasno sprovede.

Menopauza

Menopauza

Menopauza predstavlja novu etapu u životu svake osobe, koja nas postepeno uvodi iz zrelog doba u period starosti. Iako predstavlja veliki izazov, navedeni proces bi trebalo shvatiti kao prirodnu fazu u životnom dobu i prihvatiti sebe i promene koje neminovno moraju uslediti.

Pankreatitis

Pankreatitis

Enzimi koji učestvuju u varenju ne aktiviraju se u pankreasu, već se u pasivnom obliku izlučuju iz njega u dvanaestopalačno crevo, gde postaju aktivni učesnici u razgradnji hranljivih materija. Ako se enzimi aktiviraju u samom pankreasu, može doći do oštećenja tkiva i upale pankreasa ili pankreatitisa.

Jačanje imuniteta

Jačanje imuniteta

Upravo zbog činjenice da imuni sistem možemo poboljšati, ali i pogoršati svojim načinom života, adekvatno znanje o imunitetu i njegovom jačanju predstavlja i dobru polaznu osnovu u prevenciji i zaštiti zdravlja.

Ekcem

Ekcem

Iako se ekcem može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, najčešće se prvi put javlja u detinjstvu.Ekcem može znatno uticati na kvalitet života osobe, pa je važno pristupiti individualnom tretmanu koji će pomoći u ublažavanju simptoma i lečenju osnovnih uzroka.

Dermatitis

Dermatitis

Sa uočavanjem prvih znakova iritacije ili upale kože, pravovremeno obraćanje dermatologu je od izuzetne važnosti, jer se samo na taj način može sprovesti pravilno dijagnostifikovanje i efikasno lečenje dermatoloških problema, uključujući i dermatitis.

Endometrioza

Endometrioza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, ginekološkog pregleda, ultrazvuka, a potvrda se dobija laparoskopijom. Pravilna dijagnostika ključna je za uspešno upravljanje stanjem i početak adekvatnog lečenja.

Kontakt