fbpx
SARADNJA SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KOMPANIJAMA !!!

HPV virus (HPV test i tipizacija)

Seksualno aktivne osobe su u povećanom riziku od brojnih bolesti koje se vode kao polno prenosive bolesti. Zato je važno znati kako da se zaštiti od bolesti koje mogu da se prenesu na taj način. Prava informacija i zaštita čuvaju zdravlje.

Iako se virus o kojem ćemo govoriti ne prenosi isključivo seksualnim putem, upravo je to njegov najčešći način prenosa. 

Saznajte sve o HPV virusu, HPV testu i tipoizaciji – zašto su važni i kako mogu pomoći u ranom otkrivanju i prevenciji.

hpv virus 1

Poliklinika i laboratorija Millenium Medic nudi kompletan spektar analiza, uključujući HPV tipizaciju i testove koji mogu precizno da utvrde prisustvo i vrstu HPV infekcije.

Ovim testovima dobija se informacija o eventualnom prisustvu visokorizičnih tipova virusa koji mogu da dovedu do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući prekancerozne promene i razvoj karcinoma.

Osim testiranja, u Millenium Medic-u možete da zakažete i stručne konsultacije sa lekarima koji će vam objasniti rezultate testova i predložiti dalje korake za lečenje. 

Redovni pregledi i testiranja su ključni za  prevenciju i rano otkrivanje HPV infekcije, čime se značajno smanjuje rizik od komplikacija.

HPV virus (HPV test i tipizacija) cena

Analiza / Usluga
Humani Papiloma Virus-PCR10.000 din
Humani Papiloma Virus-sa virusnim opterećenjem12.000 din

HPV tipizacija

HPV tipizacija je test koji se koristi za identifikaciju vrste HPV virusa koji je uzročnik infekcije. HPV tipizacija se obično obavlja pre nego što se uradi HPV test, jer se na osnovu rezultata tipizacije određuje koji tip HPV testa treba da se uradi. Rezultati HPV tipizacije mogu da pomognu u određivanju rizika od razvoja nekih oblika raka, kao što su rak grlića materice, penisa i anusa.

HPV tipizacija se obično obavlja uzorkovanjem tkiva ili brisa sa genitalnog područja. Rezultati HPV tipizacije se mogu dobiti u nekoliko dana.

Rezultati HPV tipizacije se koriste za određivanje rizika od razvoja nekih oblika raka, zbog čega je ova procedura veoma značajan korak u uspostavljanju dijagnoze i određivanju smera terapije.

HPV test/testiranje

HPV test se odnosi na test koji se koristi za detekciju prisustva HPV virusa u tkivu ili krvi. Najčešće se HPV testiranje obavlja nakon HPV tipizacije, jer se na osnovu rezultata tipizacije određuje koji tip HPV testa treba da se uradi. Kod žena, Papanikolau test i kolposkopski nalaz mogu ukazati na promene na grliću materice, nakon čega je potrebno uraditi test na prisustvo srednje i visoko rizične tipove HPV virusa.

 

Vrste HPV testiranja

Postoji nekoliko metoda za testiranje na HPV virus, a najčešće se rade sledeće:

Vrsta testaKako se obavlja?Za koga je namenjen?
HPV PCR testUzima se bris iz grlića materice (kod žena) ili genitalne regije (kod muškaraca)Žene i muškarci
HPV test sa tipizacijomIdentifikuje tačan tip virusa i određuje da li je niskorizičan ili visokorizičanŽene i muškarci
Papa testUzimanje ćelija sa grlića materice radi otkrivanja promena izazvanih HPV-omŽene
KolposkopijaPregled grlića materice pod uvećanjem ako Papa test pokaže promeneŽene
BiopsijaUzima se uzorak tkiva u slučaju sumnjivih promenaŽene i muškarci

 

Kako se radi HPV test?

Kod žena – HPV testiranje se najčešće obavlja uzimanjem brisa sa grlića materice, slično Papa testu. Pregled je bezbolan i traje samo nekoliko minuta.

Kod muškaraca – Bris se uzima sa genitalne regije, anusa ili usne duplje (ako postoji sumnja na oralni HPV). U nekim slučajevima, može biti potrebno dodatno citološko ili histopatološko ispitivanje.

 

Kada treba uraditi HPV test?

  • Ako je Papa test pokazao abnormalne promene na ćelijama grlića materice
  • Ako postoji sumnja na HPV infekciju (pojavljivanje genitalnih bradavica ili drugih simptoma)
  • Kao deo rutinskog pregleda kod žena starijih od 30 godina
  • Ako je partner već dijagnostikovan sa HPV infekcijom 

 

Šta je HPV (Humani Papiloma) virus?

HPV (Humani Papiloma Virus) je polno prenosiva virusna infekcija koja se najčešće javlja kod seksualno aktivnih osoba. Može se javiti i kod seksualno neaktivnih osoba budući da seksualni kontakt nije jedini način prenosa ove infekcije, ali su ti slučajevi ređi u odnosu na broj obolelih među seksualno aktivnom populacijom. Budući da se najčešće prenosi intimnim kontaktom sa kožom inficiranog, ova infekcija je najčešće lokalizovana na koži i sluzokoži genitalija. 

HPV se vodi kao najčešća polno prenosiva bolest, zbog čega je od velike važnosti da se podigne svet populacije o ovom virusu i načinima kako se preventivno zaštiti od nje. Postoji mnogo vrsta ovog virusa, ali čak 40 vrsta HPV-a može ugroziti Vaše genitalno zdravlje, uključujući vulvu, vaginu, grlić materice, rektum, anus, penis i skrotum, ali pored genitalnog područja, takođe i usta i grlo. Važno je istaći da veliki broj seksualno aktivnih osoba u nekom trenutku oboli od ovog virusa, te da ne bi trebalo osećati bilo kakvu vrstu zadrške ili srama u potrazi za pomoć i rešavanje problema. 

HPV infekcija

HPV infekcija je stanje u kome se HPV virus prenosi sa osobe na osobu. To se obično dešava preko nezaštićenog seksualnog odnosa, ali HPV virus se može preneti i preko nezaštićenog dodira ili upotrebom zajedničkih predmeta. Prisustvo HPV virusa u organizmu može uzrokovati pojavu infekcije genitalija, koja se dalje širi putem kože, odnosno, intimnim kontaktom sa inficiranom osobom. HPV infekcija se može manifestovati na koži, u vidu bradavica ili papula, a takođe može da dovede i do razvoja raka, kao što su rak grlića materice, penisa i anusa. 

 

Kako se razvija HPV infekcija?

HPV infekcija može dugo da ostane neprimećena jer često ne izaziva nikakve simptome. Nakon ulaska u organizam, virus može da ostane u latentnoj fazi ili da izazove promene na koži i sluzokoži.

U zavisnosti od tipa HPV-a, infekcija može da ima različite ishode

Latentna infekcija – virus je prisutan u organizmu, ali ne izaziva vidljive promene niti simptome.

Subklinička infekcija – promene su prisutne, ali nisu vidljive golim okom i mogu se otkriti samo dijagnostičkim testovima.

Klinička infekcija – virus izaziva vidljive simptome, poput genitalnih bradavica ili prekanceroznih promena na ćelijama.

U mnogim slučajevima, jak imunitet može da eliminiše virus iz organizma u roku od 6 meseci do 2 godine, dok u drugim slučajevima infekcija može da postane hronična i da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema.

 

HPV virus – simptomi

U velikom broju slučajeva, ovaj virus se neće ispoljiti ni na koji način, odnosno, često može biti asimptomatska bolest. U slučaju da osoba ne primećuje nikakve simptome da je u njenom organizmu prisutan HPV virus, po sredi je jak imunitet, te se organizam sam bori protiv ovog virusa ne ispoljavajući simptome. Delovanjem imunog sistema, virus može i nestati. Međutim, postoje i slučajevi kada se simptomi prisustva HPV virusa vidno ispoljavaju. Najčešći način na koji se HPV infekcija ispoljava jeste u vidu genitalnih bradavica. HPV infekcije se dele u tri grupe: 

  • HPV infekcija sa niskim rizikom – oznake: 6, 11, 40, 43, 44, 54, 70
  • HPV infekcija sa srednjim rizikom – oznake: 31, 33, 35, 39, 51, 52
  • HPV infekcija sa visokim rizikom – oznake: 16, 18, 45, 56, 58, 59, 68, 73, 82

 

Kako prepoznati HPV virus kod muškaraca, a kako kod žena?

*Tabela simptoma HPV infekcije kod muškaraca i žena

SimptomiKod muškaracaKod žena
Genitalne bradaviceNa penisu, skrotumu, preponama, anusu ili butinamaNa vulvi, vagini, grliću materice, anusu ili butinama
Bradavice u usnoj dupljiNa jeziku, nepcu, krajnicima ili u grluNa jeziku, nepcu, krajnicima ili u grlu
Svrab i iritacijaU predelu genitalija ili anusaU predelu genitalija ili anusa
Bol tokom odnosaRetko prijavljen simptomMože se javiti kod promena na grliću materice
Promene na kožiCrvenilo, zadebljanja ili nepravilnosti kožeCrvenilo, promene na sluzokoži
Krvavi sekretRetkoMože se javiti kod prekanceroznih promena na grliću materice
Problemi sa mokrenjemAko su bradavice u mokraćnoj ceviAko su bradavice u vagini ili na spoljašnjim genitalijama
Rak izazvan HPV-omRak penisa, anusa, orofaringealni rakRak grlića materice, anusa, orofaringealni rak

 

Kod žena se promene na grliću materice mogu otkriti Papa testom, dok se kod muškaraca i žena HPV može dijagnostikovati PCR testom ili brisom zahvaćenog područja.
Ukoliko primetite bilo koji od simptoma ili imate sumnju na HPV infekciju, pregledajte se na vreme i obavite testiranje u Millenium Medic laboratoriji za preciznu dijagnostiku i adekvatno lečenje.

Bezopasni oblici HPV virusa, koji se smatraju niskorizičnim, su oni koji mogu nestati sami od sebe i koji ne mogu ozbiljno ugroziti zdravstveno stanje osobe. Ti oblici se najčešće ispoljavaju u vidu genitalnih bradavica, koje vaš lekar može jednostavno odstraniti. Ozbiljni slučajevi HPV virusa, koji se vode kao visokorizični, su oni slučajevi kod kojih postoji povećan rizik od nastanka malignih oboljenja. Najčešće ovi oblici HPV virusa mogu napredovati do raka grlića materice. Važno je napomenuti da tip HPV virusa koji može dovesti do raka grlića materice ne izaziva pojavu bradavica na genitalijama. 

 

HPV virus kod muškaraca

HPV virus kod muškaraca može da dovede do promena koži, kao što su bradavice i papule, a takođe može da uzrokuje razvoj malignog oboljenja, kao što su rak penisa i anusa.

HPV virus se može preneti preko seksualnog kontakta, pa je preporučljivo da muškarci redovno obavljaju preglede, odnosno testiranje putem brisa penisa i brisa anusa.

Rezultati ovih pregleda mogu pomoći u otkrivanju HPV infekcije u ranom stadijumu i sprečiti dalji razvoj bolesti. Prema istraživanjima, HPV virus je češći kod žena u Srbiji nego kod muškaraca. Međutim, i muškarci i žene bi trebalo da obavljaju preglede i da koriste sredstva zaštite prilikom seksualnog odnosa, kako bi se sprečila infekcija HPV-om.

 

Kako se prenosi HPV virus?

HPV (Humani Papiloma Virus) se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili sluzokožom, najčešće tokom seksualnog odnosa, ali i drugim vrstama dodira. Iako je seksualni kontakt glavni put prenosa, važno je znati da HPV nije isključivo polno prenosiva infekcija – može se preneti i na druge načine.

Najčešći načini prenosa HPV-a:

  • Seksualni kontakt – vaginalni, analni i oralni seks su glavni putevi prenosa virusa.
  • Kontakt preko kože – kontakt sa zaraženim delovima kože, čak i bez seksualnog odnosa, može dovesti do prenosa virusa.
  • Zajednička upotreba predmeta – iako ređe, moguće je preneti virus preko zajedničkog korišćenja peškira, brijača i donjeg veša.
  • Prenos sa majke na dete – tokom porođaja, majka može preneti HPV virus na bebu, što može izazvati retke komplikacije poput respiratorne papilomatoze.

HPV je veoma zarazan i lako se prenosi među seksualno aktivnim osobama. Zato je prevencija neizmerno važna, a uključuje zaštitu tokom seksualnih odnosa, redovne preglede i vakcinaciju protiv visokorizičnih tipova virusa.

 

HPV vakcina

Vakcina protiv HPV virusa je jedan od najpouzdanijih načina da se preventivno zaštitite od ovog virusa. Dostupna je u Srbiji i svako može zatražiti da primi dozu. Preporučuje se da ovu vakcinu prime deca pre stupanja u seksualne odnose, tačnije, od 9. do 19. godine, ali je može primiti svako u bilo kom uzrastu. Jedino trudnice, koje spadaju u osetljivu grupu, ne bi trebalo da prime vakcinu i savetuje se da se vakcinacija ili nastavak vakcinacije obavi tek nakon završetka trudnoće, dok žene koje doje mogu primiti vakcinu. 

Vakcina protiv HPV virusa pokriva 9 tipova ovog virusa i na taj način deluje kao prevencija od razvoja malignih oboljenja. Ova vakcina je dovela do toga da se u pojedinim zemljama gotovo potpuno iskoreni rak grlića materice. Taj podatak implicira da je veoma važno shvatiti značaj ovog načina preventivne zaštite i uraditi na vreme šta je potrebno da bi se zdravlje zaštitilo. 

 

Da li HPV infekcija može da se izleči?

Ne postoji specifičan lek koji direktno eliminiše HPV virus iz organizma, ali postoje metode lečenja koje mogu da ublaže simptome i spreče komplikacije:

Imunološka terapija – jačanje imuniteta pravilnom ishranom, suplementima i zdravim načinom života može pomoći organizmu da eliminiše virus.

Uklanjanje promena na koži i sluzokoži – uklanjanje radiotalasima, bezbolno u lokalnoj anesteziji, u poliklinici Millenium Medic

Praćenje i lečenje prekanceroznih promena – kod žena, abnormalne ćelijske promene na grliću materice izazvane visokorizičnim HPV tipovima mogu se tretirati konizacijom, LEEP zahvatom ili laserom kako bi se sprečio razvoj karcinom

Prevencija i rani pregledi – ključ za bezbrižno zdravlje

HPV virus je jedan od najčešćih virusa među seksualno aktivnim osobama, ali dobra vest je da pravovremena dijagnostika i zaštita mogu značajno da umanje rizik od razvoja ozbiljnih komplikacija. 

U Millenium Medic poliklinici i laboratoriji možete da obavite HPV testiranje i tipizaciju uz stručno tumačenje rezultata.

Ne dozvolite da neizvesnost utiče na vaše zdravlje – zakažite pregled i obavite HPV test u Millenium Medic poliklinici još danas. 

Akcije i popusti

G03

Ginekološki paket Premium

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma), ultrazvuk dojki

-55%
19.430 din
8.700 din
G06

Sistematski ginekološki pregled Extra

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, cervikalni i vaginalni bris sa kandidom i sa antibiogramom, hormoni štitne žlezde (fT3, fT4, TSH) i kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom

-47%
16.930 din
8.900 din
G07

Sistematski ginekološki pregled Premium

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, ultrazvuk dojki, cervikalni i vaginalni bris sa kandidom i sa antibiogramom.

-55%
17.930 din
7.900 din
Kontakt