Problemi urogenitalnog sistema predstavljaju učestale tegobe koje mogu da remete svakodnevni život, ali i da ugroze celokupno zdravlje.
Simptomi koji se pritom javljaju mogu biti veoma neugodni i bolni i da ograničavaju čak i najjednostavnije aktivnosti.
Iz tog razloga, redovna ultrazvučna dijagnostika je odlična preventivna metoda koja omogućava ranu identifikaciju različitih problema i poremećaja, što doprinosi efikasnijem lečenju i očuvanju urološkog i reproduktivnog zdravlja svake osobe.
Urološki ultrazvuk, kao neinvazivna i potpuno sigurna tehnika, sastavni je deo urološkog pregleda, koji ima posebnu ulogu u unapređenju kvaliteta života oba pola i ranom otkrivanju potencijalnih zdravstvenih problema. Zato budite odgovorni prema sebi i svom zdravlju i zakažite još danas kompletan urološki pregled u Millenium Medic poliklinici i laboratoriji po specijalnim cenama.

Akcije i popusti
Brisevi za muškarce Extra
Uretralni bris sa kandidom i sa 4 analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok
Urološki paket
Urološki pregled sa ultrazvukom urotrakta
Urološki pregled i ultrazvuk, PSA, Free PSA, Index PSA
Urološki pregled i urološki ultrazvuk sa analizama tumor markera prostate PSA, Free PSA, Index PSA.
Brisevi na polne bolesti (za žene i muškarce) sa urinom, urinokulturom i antibiogramom
Vaginalni i cervikalni bris (za žene) ili uretralni bris (za muškarce) sa 8 dodatnih analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Trihomonas, Gonokok, Kandida + analiza sedimenta urina i urinokulture + antibiogram.
U okviru poliklinike i laboratorije Millenium Medic mogu se obaviti sledeće delatnosti iz oblasti urologije:
- Specijalistički urološki pregled
- PSA i f-PSA markeri
- UZ dijagnostika uroloških bolesti
- Uzimanje svih uroloških briseva
- Lečenje steriliteta muškarca
- Ultrazvučni pregled uroloških organa (bubrezi, m. bešika, prostata)
- Ultrazvučni pregled skrotuma (testisi, epididimisi)
- Ultrazvučni doppler pregled kod varikocele
- Ultrazvučni pregled penisa (krvni sudovi, plakovi)
- Polno prenosive bolesti
- Komplet briseva uretre (bakteriološki, Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma), Bris uretre – bakteriološki Bris uretre, Kvantifikacija sa antibiogramom na Mikoplazmu, Ureaplazmu, Hlamidiju
- Ph nalaz Komentar PH nalaza
- Spermogram, Spermokultura, Urinokultura, Urin
Kada je potreban pregled urologa?
Ne treba čekati bol da bi se posetio urolog. Bolesti urinarnog trakta vrlo su česte. Jako je važno, kod prvih pojava simptoma, posetiti urologa. Osobe sa poremećajem u vidu problema sa mokrenjem ili promenama u mokraći, bolom u donjem delu stomaka, trebaju zatražiti pomoć stručnog lica.
Muškarcima, starosti iznad 45 godina, bez obzira da li kod njih postoje bilo kakvi simptomi, preporučuje se urološki pregled jednom godišnje. Muški rod se često žali na razne poteškoće i smetnje prilikom mokrenja. Pitanja koja ih najviše zbunjuju jesu kada treba posetiti urologa, tj. kada treba odraditi preventivne preglede i koje su poteškoće opasne.
Važnost urološkog pregleda
Urološki pregledi imaju posebnu važnost za očuvanje zdravlja, preciznu dijagnostiku i lečenje različitih oboljenja urinarnog sistema kod ženskog pola, kao i urogenitalnog sistema kod muškaraca.
Pomenuti vid pregleda uključuje procenu stanja i identifikaciju određenih abnormalnosti urinarnog trakta (bubrega, nadbubrežnih žlezdi, mokraćne bešike, mokraćovoda i uretre, tj. mokraćne cevi), kao i muškog reproduktivnog sistema (prostate, testisa, penisa, semenika, parasemika itd.).
Redovnom kontrolom kod urologa, kao i blagovremenom odlasku na pregled kod pojave prvih simptoma urinarnih problema, pospešuje se uspešnost lečenja i sprečavaju moguće komplikacije.
Neke od najčešćih urogenitalnih tegoba, koje zahtevaju odlazak kod urologa, podrazumevaju:
- učestalo, nekontrolisano i bolno mokrenje
- usporeno pražnjenje bešike
- pojavu krvi u urinu
- bol u donjem delu leđa, karlici ili slabinama
- prolaps materice ili mokraćne bešike kod žena starije životne dobi
- smanjen libido kod muškaraca
- izrasline u regiji spoljnih reproduktivnih organa (kondilome)
- crvenilo, bol ili otok u genitalnom području
- problem erektilne disfunkcije itd.
Svi navedeni simptomi mogu ukazivati na različite zdravstvene probleme i poremećaje, koji se mogu identifikovati i lečiti kompletnim urološkim pregledom. Tu spadaju:
- različite urinarne infekcije i upale
- pojava kamena u bubregu i mokraćnim kanalima
- sindrom iritabilne mokraćne bešike
- maligne i benigne promene bubrega, nadbubrežne žlezde, mokraćne bešike, uretre
- prolaps ili ispadanje mokraćne bešike kod žena
- urinarna inkontinencija (nekontrolisano pražnjenje bešike) itd.
Kod muškaraca, urogenitalne tegobe mogu se iskazati i kod sledećih stanja i oboljenja:
- povrede genitalnih organa
- pojava impotencije ili erektilne disfunkcije
- benigna hiperplazija prostate
- maligna oboljenja testisa
- prostatitis
- genitalni kondilomi
- pojava neplodnosti itd.
Pregled kod urologa: šta očekivati?
Pregled kod urologa uglavnom započinje razgovorom sa pacijentom, u cilju dobijanja osnovnih podataka o njegovom načinu života, navikama, medicinskoj istoriji, što uključuje i prethodne operacije i trenutne terapije koje koristi. Veoma je važno da u toku pregleda budete potpuno iskreni i što precizniji u opisivanju svojih tegoba, pa je dobro prethodno zapisati sve simptome koje osećate, ali i pitanja i nedoumice koje imate.
Zatim sledi opšti fizički pregled, kao i specijalistički pregled urogenitalnih organa, a za detaljnu analizu obavlja se i urološki ultrazvuk unutrašnjih organa.
U zavisnosti od simptoma i indikacija, lekar može zatražiti i dodatne analize i testiranja, koje će mu pomoći u proceni vašeg zdravstvenog stanja, postavljanja dijagnoze i sprovođenja lečenja.
Vrste uroloških pregleda i procedura
Specijalistički urološki pregledi Millenium Medic poliklinike i laboratorije nude širok spektar uroloških testova i procedura, koji omogućuju detaljnu dijagnozu i lečenje različitih problema urogenitalnog sistema:
- Laboratorijska analiza krvi – osnovni pokazatelj stanja organizma, čiji parametri mogu ukazati na određene probleme u funkcionisanju urinarnog sistema.
- Analiza urina – predstavlja jednu od osnovnih laboratorijskih analiza, kojom se ispituju fizičke i hemijske karakteristike mokraće, uz mikroskopski pregled sedimentacije urina.
- Urinokultura – laboratorijska analiza kojom se utvrđuje prisustvo određenih patoloških bakterija u urinu.
- Ultrazvuk urotrakta – podrazumeva ultrazvučni pregled uroloških organa (bubrega, mokraćne bešike, prostate, uretre). Spada u važne i sigurne procedure koje omogućuju identifikaciju mogućih abnormalnosti, kao što su otoci, ciste, kamenje, tumori i druge promene. Ultrazvuk urotrakta sprovodi se i kod zapaljenskih procesa, povrede, impotencije, bračnog steriliteta itd. U okviru ultrazvučne dijagnostike, izdvaja se transrektalni ultrazvuk prostate TRUS, kao veoma precizna metoda koja može pokazati i najmanje promene urinarnog sistema.
- Ultrazvučni pregledi genitalnih organa kod muškaraca – obuhvataju pregled skrotuma (testisa, epididimisa), kao i penisa, odnosno analizu izgleda, položaja, veličine i strukture pomenutih organa i eventualnih promena.
- PSA test (PSA, Free PSA, Index PSA) – antigen test koji se koristi za merenje nivoa PSA proteina u krvi, čije povišene vrednosti mogu ukazivati na probleme sa prostatom, uključujući benignu hiperplaziju ili tumor prostate.
- Komplet briseva uretre – podrazumeva bakteriološki bris i testiranje na mikoplazmu, ureaplazmu, hlamidiju sa antibiogramom
- Spermokultura – dijagnostička procedura koja se koristi za identifikaciju različitih infekcija u spermi muškaraca.
- Izrada spermograma – koristi se za procenu reproduktivnog zdravlja muškaraca i drugi.
Tretmani i usluge:
Pored pomenutih analiza i testiranja, a zahvaljujući stručnom i ljubaznom medicinskom kolektivu i opremljenošću najsavremenijim aparatima, Millenium Medic poliklinika i laboratorija nudi i usluge različitih tretmana u rešavanju uroloških problema:
- Lečenje uroinfekcija – obuhvata lečenje infekcija mokraćne bešike (cistitisa), upale mokraćnih kanala (uretritisa), upale bubrega (pijelonefritisa) i drugih organa urogenitalnog sistema.
- Lečenje benigne hiperplazije prostate (proširene prostate) – podrazumeva sprovođenje individualnih terapija putem medikamenata radi smanjenja veličine prostate i olakšanja tegoba, kao i određene hirurške procedure.
- Razbijanje kamenja u bubrezima (urolitijaza) – u zavisnosti od veličine i položaja kamena, mogu se preporučiti različiti tretmani, poput litotripsije ili endoskopskog uklanjanja kamena.
- Lečenje polno prenosivih bolesti – uključuje različite vrste testiranja na mikoplazmu, ureaplazmu, hlamidiju, gonokok, trihomonas, kandidu, HIV i druge, pružanje odgovarajuće terapije i savete o prevenciji.
- Muške neplodnosti – obuhvata detaljnu dijagnostiku analize sperme i procene reproduktivne funkcije, kao i individualni pristup u sprovođenju različitih tretmana i procedura.
- Odstranjivanje genitalnih kondiloma – pomoću brze i bezbolne metode uz pomoć radiotalasa.
Šta sve može da obuhvata pregled kod urologa?
Kao i kod svakog drugog pregleda, tako i pregled kod urologa obuhvata određene korake kojih bi se trebalo podržavati kako bi se postavila pravilna dijagnoza i sprovelo adekvatno lečenje:
- Uzimanje anamneze kroz razgovor sa pacijentom o simptomima, istoriji bolesti, porodičnim genetskim predispozicijama, prethodnim zdravstvenim problemima, operacijama, prepisanim terapijama i drugim relevantnim faktorima.
- Klinički, odnosno fizički pregled koji obuhvata merenje krvnog pritiska, vizuelni deo (inspekciju) promena na koži i drugih spoljašnjih indikatora, kao i palpaciju, odnosno opipavanje dela urogenitalnog sistema, najčešće rukama (pregled abdomena, testisa i polnog organa kod muškaraca), kao i digitorektalno ispitivanje veličine, oblika i strukture prostate.
- Za detaljnu analizu izvodi se i ultrazvučna dijagnostika, koja obuhvata pregled unutrašnjih organa (bubrega, mokraćne bešike, prostate, a po potrebi i pregled testisa).
- Dodatne laboratorijske analize i testovi (analize krvi, urina, urinokulture, tumor markera, bris uretre, bakteriološki testovi, pregled semene tečnosti itd.). Ukoliko je neophodno, lekar će vas uputiti i na dodatne dijagnostičke procene, koje mogu uključivati analizu 24-časovnog urina, CT skener, magnetnu rezonancu i drugo.
- Zaključak lekara o zdravstvenom stanju, predlog terapije i dijagnostičke procedure.
Kako da se pripremim za urološki pregled?
Pre odlaska na urološki pregled, pripremite i ponesite svu raniju medicinsku dokumentaciju, koja može biti od značaja za uspostavljanje dijagnoze ili praćenja određenog zdravstvenog stanja. Tokom razgovora sa urologom, budite iskreni i detaljni u opisivanju simptoma koje osećate (bol, peckanje pri mokrenju, prisustvo krvi u urinu itd.).
Opšti urološki pregled za pojedine pacijente može biti neprijatna procedura, ali nije bolna i traje svega nekoliko minuta. Celokupni pregled u proseku traje oko 30 minuta, a po potrebi i duže.
Ukoliko pregled obuhvata i ultrazvučnu dijagnostiku, dva dana pre termina trebalo bi unositi laganiju hranu i popiti 2-3 čaše tečnosti pred sam pregled, kako bi bešika bila puna.
Da li je urološki pregled bolan?
Ne, urološki pregled nije bolan. Ipak, pojedini delovi pregleda mogu izazvati blagu nelagodnost, poput digitorektalne dijagnostike stanja prostate, ali je u pitanju neinvazivni postupak i traje veoma kratko.
Koje su najčešće dijagnoze koje urolog može da postavi?
Zahvaljujući urološkom pregledu, lekar specijalista može postaviti različite dijagnoze, poput bakterijskih infekcija urinarnog trakta (bešike, bubrega, uretre, prostate), upale bešike, intersticijskog cistitisa, kamena u bubregu (urolitijaze), urinarne inkontinencije, hiperaktivne bešike, benigne hiperplazije prostate, prostatitisa, raka prostate, karcinoma bešike, bubrega, nadbubrežnih žlezda, penisa i testisa, polno prenosivih bolesti, problemi sa reproduktivnim zdravljem (erektilna disfunkcija i neplodnost) itd.
Ovo su neke od najčešćih uroloških problema. Od izuzetnog je značaja da se sa pojavom ranih simptoma što pre obratite urologu radi evaluacije stanja i lečenja.
Kako izgleda pregled prostate?
Prostata se može pregledati ultrazvukom preko trbuha uz punu mokraćnu bešiku. Najbolji je prikaz prostate kada se tanka sonda ultrazvučnog aparata plasira par centimetara u debelo crevo i direktno prisloni uz prostatu. Takav pregled se zovetransrektalni ultrazvuk prostate (TRUS). Prikaz prostate je tada odličan, tačno pokazuje sve promene u prostati, mokraćnoj cevi (uretri), mokraćnoj bešici i semenim vezikulama. Transretktalni ultrazvuk (TRUS) prostate je deo trijade rane dijagnostike karcinoma prostate, koju još čini digitorektalni pregled prostate i određivanje PSA-prostata specifičnog antigena. Važno je naglasiti da povišenje PSA ne znači uvek postojanje karcinoma prostate, jer se PSA povisi i kod upale prostate ili ako je prostata jako velika zbog dobroćudnog povećanja prostate. S druge strane bilo je pacijenata sa normalnim PSA ali sa karcinomom prostate. Zato je potrebno uraditi i ostale preglede pa potom donositi zaključke. Ako je neka od prethodnih metoda pregleda sumljiva radi se biopsija prostate. Biopsija prostate je „skoro pa bezbolna“, to znači da osim nelagodnosti zbog pregleda praktično nema bola. Uzimanje uzorka se radi „pištoljem“-aparatom čija igla u desetinki sekunde uleti u tkivo prostate i uzme uzorak. Karcinom prostate je jedan od najčešćih tumora kod muškaraca i njegova incidenca raste sa godinama zivota. Našim pacijentima savetujemo obzirom na neškodljivost i bezbolnost da urade preventivni transrektalni ultrazvuk prostate kako bi na vreme otrkrili i sprečili dalji razvoj bolesti. Ultrazvučni pregled urotrakta radimo još i kod impotencije, bračnog steriliteta, zapaljenskih procesa, bola, otoka ili drugih promena testisa ili penisa, tumora, povreda, bilo kakavih subjektivnih tegoba.
Koliko često treba obavljati urološki pregled?
Redovni urološki pregledi predstavljaju najbolju prevenciju u sprečavanju komplikacija uzrokovanih različitim urogenitalnim tegobama. Oni se preporučuju da se obavljaju prema individualnim potrebama, naročito ukoliko osetite pomenute simptome ili stanja (probleme sa mokrenjem ili sumnju na polno prenosive bolesti).
Neka opšta preporuka je da se zdrave osobe nakon 40. godine života (naročito muškarci), redovno kontrolišu kod urologa. Takođe, osobe sa posebnim faktorima rizika, koje imaju porodičnu anamnezu karcinoma urogenitalnog sistema, smatra se da bi sa pregledima trebalo da počnu i ranije.
Ne postoji izgovor za odlaganje pregleda i zanemarivanja bilo kakvih tegoba. Znajte da svako rano otkrivanje bolesti i reagovanje na prve simptome povećava šansu za potpunim ozdravljenjem. Zato zakažite svoj urološki pregled u Millenium Medic poliklinici i laboratoriji i uverite se u važnost svog zdravlja.