fbpx
SARADNJA SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KOMPANIJAMA !!!

Hipotireoza

Hormoni štitne žlezde imaju ključnu ulogu u regulaciji mnogih važnih telesnih funkcija, uključujući i metabolizam, energiju, raspoloženje, rast i razvoj. Međutim, kada nivo tireoidnih hormona padne ispod normalnih vrednosti, organizam se suočava sa ozbiljnim sistemskim poremećajem u radu tireoidne žlezde, odnosno hipotireozom. 

Pravovremena dijagnoza i lečenje hipotireoze su izuzetno važni, jer nedostatak hormona štitnjače može dovesti do komplikacija i ostaviti ozbiljne posledice po zdravlje. 

Zbog toga, profesionalna medicinska podrška i individualne konsultacije sa stručnjacima iz oblasti endokrinologije u Millenium Medic poliklinici i laboratoriji značajne su ne samo za lečenje, već i prevenciju pravilnog rada tireoidne žlezde, kao i poboljšanja kvaliteta života. 

Akcije i popusti

A01

Biohemijska analiza krvi

Glukoza, Kompletni Lipidogram, Urea, Kreatinin, Gvozđe, Ukupni bilirubin, AST, ALT, GGT

-29%
2.140 din
1.500 din
A04

Analiza hormona štitne žlezde Standard

TSH, T3, T4

-27%
2.060 din
1.500 din
A05

Analiza hormona štitne žlezde Premium

TSH, FT3, FT4, Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Glukoza, kompletan lipidni status, AST, ALT, Urea, Kreatinin, Gvožđe.

-26%
4.190 din
3.100 din
G04

Mega paket pregleda za dame

Ginekološki pregled i ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena, štitne žlezde i donjeg dela stomaka, Krvna slika sa leukocitarnom formulom, sedimentacija, urin i urinokultura sa antibiogramom.

-61%
24.950 din
9.700 din
A08

Analiza hormona štitne žlezde Free T

TSH, fT3, fT4

-23%
2.100 din
1.600 din

Hipotireoza cena

Analiza / Usluga
Endokrinološki pregled3.500 din
Ultrazvuk štitne žlezde3.500 din
TG-Antitela1.250 din
Anti TPO (anti mc-ab)1.250 din
Autoantitela na TSH receptore2.200 din
T3+T4+TSH1.950 din

Šta je hipotireoza i kako utiče na organizam?

Hipotireoza predstavlja stanje kada štitna žlezda proizvodi nedovoljno tireoidnih hormona ili ih uopšte ne proizvodi. Hormoni štitne žlezde – trijodtironin T3 i tiroksin T4, predstavljaju glavne indikatore svih funkcija u organizmu (metaboliških procesa, regulacije telesne temperature, produkcija energije u telu, kontrole kontrakcije mišića, rada srca, celokupnog kardiovaskularnog sistema, razvoj moždanih funkcija i mnoge druge). 

Kada nivo ovih hormona u organizmu odsustvuje, njihov nedostatak je primetan i utiče na gotovo svaki organ i procese u telu:

  • Usporava metaboličke procese, što može dovesti do gojenja (čak i uz normalan unos hrane)
  • Osećaj iscrpljenosti i hroničan umor je primetan, čak i nakon odmora
  • Dolazi do velikih oscilacija u promenama raspoloženja, pojave depresije
  • Koža može postati suva, gruba i preterano osetljiva, može doći do opadanja kose, a nokti mogu biti krti i lomljivi
  • Može se javiti bradikardija, odnosno usporeni srčani ritam, kao i povećani rizik od različitih srčanih bolesti
  • Hipotireoza može izazvati probavne probleme (zatvor)
  • Kod žena, smanjena funkcija štitne žlezde može prouzrokovati neredovne menstrualne cikluse, probleme sa začećem, kao i povećani rizik od komplikacija tokom trudnoće itd.

Simptomi hipotireoze

Tegobe koje se javljaju sa poremećajem hipotireoze mogu se razlikovati od osobe do osobe. Dok će kod nekih simptomi biti veoma izraženi, kod drugih hipotireoza često ostaje neotkrivena, jer su u početnom razvoju ovog poremećaja simptomi uglavnom blagi ili se  poistovećuju sa drugim bolestima i stanjima, što omogućava oboljenju da se nesmetano razvija. Ukoliko se ne leči, simptomi se vremenom pogoršavaju:

  • Naglo gojenje
  • Otečenost lica i ekstremiteta
  • Osećaj umora i pospanosti
  • Depresija i anksioznost
  • Problemi sa koncentracijom i pamćenjem
  • Stalni osećaj hladnoće, slaba cirkulacija
  • Suva koža, opadanje kose
  • Bolovi u mišićima i zglobovima
  • Usporeni rad srca
  • Pojava zatvora
  • Neredovne menstruacije
  • Teškoće sa začećem i održavanjem trudnoće itd. 

Koji su uzroci hipotireoze?

Uzroci hipotireoze su različiti i mogu biti uslovljeni:

  • Nedostatkom joda u ishrani 
  • Hašimoto tireoiditisom 
  • Terapijom zračenjem tokom lečenja raka tireoide 
  • Korišćenjem određenih lekova 
  • Hirurškim uklanjanjem štitne žlezde 
  • Lečenjem hipertireoze
  • Genetskim faktorima itd.

Dijagnostika i lečenje hipotireoze u Poliklinici Millenium Medic

Da bi se hipotireoza pravilno dijagnostifikovala i lečila adekvatnom terapijom, potrebne su analize postojećih simptoma, kao i detaljne laboratorijske procene i testiranja. Zato endokrinološki pregled štitne žlezde u Poliklinici Millenium Medic obuhvata kompletne i precizne korake kako bi se pratilo zdravstveno stanje osobe, identifikovala dijagnoza hipotireoze i osiguralo učinkovito upravljanje ovim poremećajem: 

Analize krvi

Analize krvi obuhvataju testiranje uzorka krvi i merenje nivoa hormona štitne žlezde, uključujući parametre poput TSH (tireoidnog stimulišućeg hormona), hormona T3 (trijodtironina), free T3 (slobodnog T3), T4 (tiroksina), free T4 (slobodnog tiroksina) i slično. 

Povišeni nivo TSH-a, a sniženi nivoi T3 i T4 hormona obično ukazuju na hipotireozu. 

Ultrazvuk štitne žlezde

Ultrazvučna dijagnostika štitne žlezde odnosi se na vizuelnu analizu oblika, izgleda tkiva i uočavanje eventualnih promena na tireoidi.

Antitela: testiranje na antitela koja mogu ukazati na autoimunu hipotireozu

Testiranje na antitela omogućuje procenu mogućeg poremećaja štitne žlezde. U Millenium Medic-u možete obaviti ispitivanja antitela Anti – TPO At, Anti – TG At, Tireoglobulin (TG glikoprotein), Kalcitonin i drugo.

Savetovanje sa endokrinologom

Razgovor i savetovanje sa specijalistom endokrinologije predstavlja važan deo pregleda, koji će na osnovu rezultata dijagnostičkih testova postaviti dijagnozu, prilagoditi terapiju i pružiti smernice za upravljanje hipotireozom. 

Kako se leči hipotireoza?

Lečenje hipotireoze uglavnom je dugotrajno, odnosno za celi život. Terapija obično uključuje primenu sintetičkog hormona štitne žlezde kako bi se nadoknadio nivo hormona u telu. 

Najčešći lek koji se koristi je levotiroksin, sintetički oblik hormona tiroksina T4, koji je identičan hormonu koji proizvodi tireoida. Početna doza leka uglavnom je niža, a zatim se postupno povećava sve dok se ne postigne stabilnost u nivou hormona u krvi. Uz lekove, redovno praćenje od strane endokrinologa i prilagođavanje terapije prema potrebi ključno je za održavanje optimalnih nivoa hormona štitne žlezde i kontrolu simptoma. 

Uz to, promena životnog stila, podsticanje uravnotežene ishrane i redovna fizička aktivnost, uz kontrolu telesne težine takođe su važni aspekti lečenja hipotireoze. 

Hašimoto i hipotireoza

Hašimoto tireoiditis ili Hašimoto bolest predstavlja autoimuno oboljenje u kojoj imuni sistem napada štitnu žlezdu, što rezultira upalom i oštećenjem štitnjače. Pomenuto stanje može dovesti do postepenog uništavanja ćelija tireoide, što će imati za posledicu smanjenu proizvodnju hormona štitne žlezde i pojavu hipotireoze. 

Hašimoto tireoiditis je jedan od glavnih uzročnika primarne hipotireoze. Simptomi ovog oboljenja u početnoj fazi mogu varirati od potpunog odsustva bilo kakvih tegoba do veoma blagih simptoma, što otežava njegovo prepoznavanje i dijagnostiku. 

Šta je hipertireoza i kako se razlikuje od hipotireoze?

Za razliku od hipotireoze koja podrazumeva smanjenu funkciju štitnjače, hipotireoza je stanje u kojem štitna žlezda produkuje previše hormona, što rezultira ubrzanim metabolizmom i drugim karakterističnim simptomima. Najčešći uzročnik pojave hipertireoze je Grejvsova bolest, autoimuno oboljenje kada antitela stimulišu tireoidu da proizvodi više hormona. Simptomi koji se pritom mogu javiti su gubitak težine, ubrzani rad srca, povećana razdražljivost, promene u menstrualnom ciklusu kod žena itd. 

Oba stanja zahtevaju medicinsku opservaciju radi dijagnoze i odgovarajućeg lečenja kako bi se nivoi tireoidnih hormona stabilizovali, a simptomi držali pod kontrolom.

Da li je hipotireoza opasna u trudnoći?

Hipotireoza u trudnoći može biti opasna, naročito ako nije na adekvatan način kontrolisana. Hormoni štitne žlezde igraju veliku ulogu u razvoju fetusa, pa njihov deficit može imati ozbiljne posledice i po majku i dete. 

Hipotireodizam može dovesti do povećanog rizika od komplikacija (preeklampsije, gestacijskog dijabetesa, prevremenog porođaja, male porođajne težine deteta), poteškoća u začeću, povećani rizik od pobačaja, kao i razvojnih problema kod novorođenčadi (neurološki problemi, problemi sa rastom i razvojem mozga, kašnjenje u mentalnom i fizičkom razvoju).

Kako ishrana utiče na hipotireozu?

Ishrana može biti ključni element upravljanja hipotireozom i njenim simptomima. Iako pravilna ishrana ne može izlečiti hipotireozu, ona je može držati pod kontrolom i poboljšati opšte zdravstveno stanje. 

Namirnice koje mogu uticati na hipotireozu i proizvodnju tireoidnih hormona su hrana bogata jodom (morski, plodovi, alge, jodirana so), sveže voće, povrće, cela zrna žitarica, nemasni proteini i zdrave masti. Kako osobe koje boluju od hipotireoze imaju problema sa gubitkom telesne težine, trebalo bi izbegavati prerađenu hranu bogatu zasićenim mastima i rafinisanim šećerima.

Za značajnije promene u ishrani uvek je najbolje obaviti konsultacije sa svojim lekarom ili nutricionistom. 

Da li postoje prirodni lekovi za hipotireozu?

Iako lečenje hipotireoze uključuje lekove, postoje određeni prirodni pristupi u vidu dodataka, suplementacije i promene u načinu života. Tu spadaju konzumiranje joda, selena, vitamina D, kao i nekih biljaka, poput ginka bilobe, koji mogu pomoći u poboljšanju funkcija štitne žlezde. 

Ipak, navedeni pristupi nisu zamena za propisanu terapiju i trebalo bi ih koristiti kao dodatke, uz obaveznu konsultaciju sa lekarom. 

Za više informacija o hipotireozi i hipertireozi, kao i detaljne savete o lečenju i upravljanju ovim stanjima, preproručujemo konsultaciju sa specijalistima endokrinologije Millenium Medic poliklinike i laboratorije.  

Kroz individualni pristup i najnovije medicinske dijagnostičke metode, stručni tim Millenium Medic poliklinike omogućuje najbolji mogući zdravstveni tretman i pruža sveobuhvatne smernice o poboljšanju kvaliteta života, jer samo uz pravilno lečenje i redovne endokrinološke preglede, život sa tireoidnim oboljenjima može biti normalan i aktivan.

Kontakt