Period trudnoće sa sobom nosi različite promene, koje se prate kroz redovne ginekološke preglede, ultrazvučnu dijagnostiku i određene laboratorijske analize i ukazuju nam na sam tok razvoja ploda, ali i na opšte zdravstveno stanje majke.
Komplikacije u trudnoći mogu biti brojne i različite, a kod 2-4% trudnica praćene su pojavom dijabetesa, tj. visokog šećera u krvi. Postoje dva oblika dijabetesa, koja se mogu javiti u trudnoći – hronični (predgestacijski) sa kojim žene ulaze u trudnoću i gestacijski dijabetes, koji se javlja kao posledica začeća.
Akcije i popusti
Analiza krvi i urina za trudnice
Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Urea, Kreatinin, Gvozđe, Glukoza, Urin mikroskopski sediment
Ginekološki paket Extra
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma)
Mega paket pregleda za dame
Ginekološki pregled i ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena, štitne žlezde i donjeg dela stomaka, Krvna slika sa leukocitarnom formulom, sedimentacija, urin i urinokultura sa antibiogramom.
Gestacijski dijabetes cena
Analiza / Usluga | |
---|---|
Insulin | 1.100 din |
Insulin posle 30 min. | 1.100 din |
Insulin posle 60 min. | 1.100 din |
Insulin posle 90 min. | 1.100 din |
Insulin posle 120 min. | 1.100 din |
Insulin posle 150 min. | 1.100 din |
Insulin posle 180 min. | 1.100 din |
OGTT sa 50 gr glukoze | 1.000 din |
OGTT sa 75 g glukoze | 1.000 din |
OGTT sa 100 gr glukoze | 1.000 din |
OGTT sa 100 gr glukoze 180 min | 1.100 din |
Ginekološki pregled | 3.500 din |
Uvod u gestacijski dijabetes (šećer u trudnoći)
Gestacijski dijabetes ili trudnički dijabetes podrazumeva visok nivo šećera u krvi, koji se kod nekih žena razvije tokom trudnoće. Najčešće se javlja između 24 i 28. gestacijske nedelje i to kod osoba koje nikada nisu bolovale od dijabetesa.
Jedna od pozitivnih činjenica jeste da trudnički dijabetes nije stalan i da obično nestaje nakon šest nedelja od porođaja. Uglavnom je posledica hormonskog disbalansa (usled lučenja progesterona i hormona posteljice placentalnog laktogena), koji blokiraju proizvodnju dodatnog insulina koji obezbeđuje normalan nivo šećera u krvi. Kad se beba rodi, hormoni se vraćaju u normalan nivo, što normalizuje i nivo glukoze u krvi.
Žene sa trudničkim dijabetesom zahtevaju posebnu pažnju i tokom trudnoće, ali i nakon porođaja, jer su u povećanom riziku od razvoja nekog tipa dijabetesa u kasnijem životnom dobu. Iz tog razloga, redovno praćenje šećera u trudnoći može se držati pod kontrolom i sprečiti eventualne komplikacije.
U riziku od razvoja dijabetesa u trudnoći imaju:
- Gojazne trudnice koje su sa viškom kilograma ušle u trudnoću ili su se značajno ugojile tokom trudnoće
- Žene koje su fizički neaktivne
- Starije trudnice preko 40 godina starosti
- Trudnice koje imaju genetsku predispoziciju za razvoj dijabetesa
- Trudnice sa hipertenzijom i srčanim oboljenjima
- Žene sa problemima policističnih jajnika
- Trudnice koje su već rađale decu veće porođajne težine (preko 4 kg)
- Žene koje su imale više spontanih pobačaja ili prevremenih porođaja
- Trudnice koje su već imale gestacijski dijabetes u ranijim trudnoćama.
Dijagnostifikovanje gestacijskog dijabetesa u Millenium Medic-u
Provera zdravstvenog stanja i nivoa šećera u krvi osnova je svake održavane i uredne trudnoće. Ona se sprovodi pomoću redovnih laboratorijskih analiza, a između 24. i 28. nedelje trudnoće rade se i posebni testovi, koji su obavezni za sve trudnice.
Dijagnostifikovanje gestacijskog dijabetesa možete odraditi u Millenium Medic poliklinici i laboratoriji, a vrši se primenom testa opterećenja glukozom OGTT (oral glucose tolerance test). Ovaj test se izvodi u prostorijama naše laboratorije, uzimanjem uzorka krvi pre jela, obavezno ujutru nakon gladovanja od najmanje 10 sati.
Nakon prvog vađenja krvi, pije se rastvor čiste glukoze od 50g, 75g ili 100g (u zavisnosti od preporuke lekara). Posle pauze od sat vremena (60 min) ponovo se uzima uzorak krvi, nakon drugog sata (120 min) ponavlja se postupak, kao i nakon trećeg sata (180 min).
Rezultati OGTT testa mogu procenitu da li trudnica spada u rizičnu grupu od dobijanja dijabetesa.
Međutim, tumačenje laboratorijskih analiza najbolje je upotpuniti i analizom urina, kao i ultrazvučnim pregledom.
Ukoliko osoba ima gestacijski dijabetes, glukoza će se pojaviti i u mokraći, a ultrazvukom lekar može ustanoviti da li je plod veći nego što odgovara nedelji trudnoće.
Povećana količina plodove vode, ali i velika placenta, takođe su znaci upozorenja i ukazuju na dodatnu potrebu ispitivanja nivoa šećera u krvi i njegovog strogog kontrolisanja.
Koje su normalne vrednosti nivoa šećera u trudnoći?
Normalne vrednosti nivoa šećera u trudnoći (natašte) kreću se između 3,6 i 6,1 mmol/L. Ukoliko analiza krvi ujutru pokaže vrednosti > 6,1 mmol/L glukoze, one se mogu definisati kao neki od poremećaja poput poremećaja jutarnje glikemije, intolerancije na glukozu ili dijabetesa.
Referentne vrednosti koje ukazuju na rizik od gestacijskog dijabetesa
Na naznake da je trudnica u riziku od dobijanja gestacijskog dijabetesa govore vrednosti glukoze u krvi natašte > 7 mmol/L, a u bilo kom dobu dana > 11,1 mmol/L. Tada je potrebno odraditi OGTT test.
Referentne vrednosti koje ukazuju na dijabetes i stanja povišenog šećera u krvi su sledeće:
- Poremećaj jutarnje glikemije: Ukoliko je jutarnja glukoza između 6,1 – 6,9 mmol/L, a posle 120 minuta od ispijanja rastvora glukoze, vrednosti se spuste ispod 7,8 mmol/L (budu u okviru normalnih vrednosti).
- Latentni gestacijski dijabetes (intolerancija na glukozu): Ukoliko je jutarnja glukoza manja od 7 mmol/L, a posle 120 minuta vrednosti se kreću 7,8 – 11,1 mmol/L.
- Gestacijski dijabetes: Ukoliko su jutarnje vrednosti jednake ili više od 7 mmol/L, a posle 120 minuta veće od 11,1 mmol/L.
Pomenute vrednosti OGTT testa su okvirne i njih treba tumačiti isključivo endokrinolog ili ginekolog.
Koji su simptomi povišenog šećera u trudnoći?
Osnovni simptomi gestacijskog dijabetesa su:
- učestalo mokrenje
- pojačana žeđ i glad
- hronični umor
- mučnina
- povraćanje
- češće vaginalne infekcije prouzrokovane Candidom
- svrab kože itd.
Problem gestacijskog dijabetesa je taj što žene često ove simptome prepisuju trudnoći, pa dijabetes ostane nedijagnostifikovan.
Kako smanjiti šećer u trudnoći – ishrana i kontrola gestacijskog dijabetesa
Ukoliko dijagnoza ukaže na gestacijski dijabetes, od ključnog je značaja da trudnica bude disciplinovana, jer jedino tako može imati normalan tok tudnoće.
Šećer u trudnoći se može smanjiti i održavati u okviru referentnih vrednosti primenom terapije lekova, češćim praćenjem glukoze u krvi, kao i promene stila života i načina ishrane.
Ishrana za gestacijski dijabetes
Ishrana je centralna komponenta upravljanja gestacijskim dijabetesom. Plan zdrave ishrane je izuzetno važan, a on se odnosi ne samo na pažljivo praćenje unosa masti, proteina i ugljenih hidrata, već i na pravilan raspored obroka i unos grickalica (idealno je da budu tri glavna obroka uz dve užine, da se ne bi dozvolili nagli skokovi i padovi šećera u krvi). Razmak između obroka ne bi trebalo da bude veći od 5 sati.
Ishrana mora biti raznolika i bogata proteinima, ribom, svežim povrćem i voćem, složenim ugljenim hidratima i kvalitetnim mastima. Trebalo bi izbegavati voćne sokove, slatkiše i preterano masnu tešku hranu, pohovano, prženo i pečeno meso.
Preporuka je da se uz konsultaciju sa ginekologom i endokrinologom, trudnica sa gestacijskim dijabetesom konsultuje i sa nutricionistom. Millenium Medic poliklinika i laboratorija nudi usluge nutricionističkih pregleda, uz pravljenje individualnog plana ishrane i praćenje zdravstvenog stanja.
Primer jelovnika
Jedan od primera jelovnika za trudnice sa gestacijskim dijabetesom obuhvata tri glavna obroka i minimum dve užine:
Doručak: kajgana sa povrćem (2 jaja, ½ paprike, začini) i 200g srednjemasnog mleka
Ručak: miks zelenog povrća i pileći file
Večera: Losos sa šparglom i prilogom (pire od batata sa kokosovim uljem)
Užina: tost sa kikiriki puterom; zapečene palačinke sa sirom; domaći voćni jogurt; zdrave grickalice (šargarepa sa humusom, suvo voće, orašasti plodovi).
Kako gestacijski dijabetes utiče na bebu?
Gestacijski dijabetes može izazvati brojne poteškoće i komplikacije sa trudnoćom i plodom. Neki od zdravstvenih problema dijabetesa kojima mogu biti izložene bebe u stomaku su:
- Prekomerna težina bebe na porođaju
- Prevremeno rođenje
- Teškoće sa disanjem
- Pojava žutice
- Hipoglikemija (nizak nivo šećera u krvi)
- Gojaznost tokom odrastanja
- Dijabetes tipa 2 u kasnijem životnom dobu.
Da bi se sprečile navedene i druge komplikacije, od izuzetnog je značaja da se trudnice redovno kontrolišu i mere nivo glikemije u krvi.
Važnost kontrole dijabetesa u trudnoći
Dijabetes koji nije kontrolisan od strane stručnih lica može ostaviti velike posledice po zdravlje trudnica – porođaj carskim rezom zbog bebine veličine, teško krvarenje nakon porođaja, povrede porođajnih kanala u slučaju vaginalnog porođaja, povišeni krvni pritisak, preeklampsiju, poremećaji funkcije bubrega, oštećenje krvnih sudova, oštećenje retine (mrežnjače oka), pojava dijabetesa u kasnijem dobu.
Veoma je važno voditi računa o svom zdravlju tokom trudnoće, kao i nakon porođaja i redovno se kontrolisati. Ukoliko se i javi gestacijski dijabetes, važno je napomenuti da se on može držati pod kontrolom redovnim pregledima i čestim praćenjem nivoa glukoze tokom dana, uz korigovanje ishrane, laganu fizičku aktivnost i primenu odgovarajuće terapije.
Zato donesite ispravnu odluku i zakažite svoj pregled u Millenium Medic poliklinici i laboratoriji. Neka napredak vaše bebe i vaše zdravlje bude naša briga.